Viljandimaa aasta tervisedendaja 2017

06. apr. 2017

Maailma tervisepäeva tähistamiseks korraldas Viljandi Maavalitsuse Tervisetuba, 5. aprillil Tervisefoorum-DSC_0480tänupäeva, mille käigus kuulutati ühtlasi välja Viljandimaa aasta tervisedendaja 2017, kelleks sai Anu Kivi. Tema panus Viljandimaa tervisedenduses ja turvalise paikkonna kujundamisel on märkimisväärne. Tänu tema ettevõtlikkusele kuulub Viljandimaa alates 2011. aastast ülemaailmse tervishoiuorganisatsiooni WHO võrgustikku „Safe Community“ (Turvalised paikkonnad). Turvalisuse programm kannab eesmärki, et ükski laps ei saaks vigastuste tõttu surma, et Viljandimaa inimesed käituksid teadlikult liikluses, ujuma minnes ning lõket tehes, et noored ei tarvitaks narkootikume ning alkoholi liigtarbimine väheneks. Samuti on kandidaat olnud aktiivne Viljandimaa Kaitse end ja Aita teist (KEAT) laagripäeva korraldaja. Ta väärtustab tervisesõbralikku elukeskkonda, on alati väga abivalmis ja nõus jagama oma kogemusi ka kolleegide ja partneritega.

Viljandi maavalitsuse tervisetoa tänu pälvis veel pühendunud tegevuse eest tervist edendavate lasteaedade- ja koolide võrgustiku koordinaatorid Kersti Puusild ja Moonika Pärna. Sündmusel anti üle ka rändkulp, kampaania „Parim vormiroog lasteaias“ võitjale. Seekord sai selle Mängupesa lasteaed, kus valmis kokkade Katrin Karp ja Piret Kannel poolt laste lemmik kartuli-hakkliha vormiroog. Veel tänati Päiksekillu perekeskust projektide „Lastevanemate ABC“ ja „Lapsega liikuma“ korraldamise eest, eestvedajaks Helena Külama. Tänu avaldati ka vabatahtlikele tervisetoetajatele, kes korraldavad enda paikkondades erinevaid tervisetegevusi. Tervist toetava omavalitsuse tiitli sai Mõisaküla Linnavalitsus. Ettevõtted, kus pööratakse tähelepanu töötaja tervisele ja heaolule, st korraldatakse erinevaid liikumispäevi, matkasid, kogutakse samme; Pööratakse tähelepanu tasakaalustatud toitumisele jne olid Viljandi vallavalitsus, Viljandi Haigla, Viljandi Gümnaasium, Viljandi Linnaraamatukogu.

Foorum-tänupäeval andis Külli Luuk, Tervise Arengu Instituudist, ülevaate heaolust ning seitsmest olulisest terviseharjumusest.

Seitse olulist terviseharjumust:

  1. magamine 7-8 tundi ööpäevas
  2. mittesuitsetamine
  3. hommikusöögi söömine iga päev
  4. alkoholitarbimine mõõdukalt v. üldse mitte
  5. püsimine normaalkaalus (või selle kandis)
  6. regulaarne kehaline aktiivsus
  7. toidukordade vahepeal mittesöömine

Tulemused: mida rohkem häid terviseharjumusi, seda vähem oli olnud haigusi, seda parem enesetunne ja seda vähem töövõimetust.

  • Järeluurimus 9-12a hiljem: suremuse näitajad olid nende seitsme terviseharjumuse kasutajail väga suurel määral madalamad. Üle 75-a. inimesed, kes järgisid kõiki seitset terviseharjumust, olid tervise poolest võrreldavad nende 35-44-a. inimestega, kes järgisid vähem kui kolme harjumust.

Veel tuli juttu töötervisest ja töötaja aktiivsusest – erinevate ettevõtete tervisetegevusi tutvustas SportID juht Marti Soosaar ning istumise vähendamise võimalustest tööpäeva vältel  rääkis Ragnar Viir. Päeva teisel poolel sai mõtiskleda enesearengu teemadel. Harald Lepisk viis läbi inspiratsiooni seminari „Armunud elusse“ , kus sai loominguliste vestluste ja mõtteharjutuste kaudu luua selgust enda unistustes, tõsta enda energiataset ja vaimustumist enda elust.

Sündmusele kogunes üle 80 inimese nii valla- ja linnavalitsustest, lasteaedadest, koolidest, noortekeskustest ja-ühendustest, perearstikeskustest, äriettevõtetest ja mittetulundussektorist.

Maailma tervisepäeva tähistatakse igal aastal 7. aprillil, mis on Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) põhikirja kinnitamise tähtpäev. Alates 1950. aastast on see päev pühendatud mõnele rahvusvaheliselt olulisele rahvatervise teemale.

Fotod sündmusest